Wiadomości

Najtańsza oferta na blok w Turowie to prawie 3,09 mld zł

15 lis 13, 15:35 PAP

Oferta Shanghai Electric za 3,086 mld zł okazała się najtańsza w przetargu na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto. Budżet zamawiającego został ustalony na 2,83 mld zł brutto - poinformowały PAP dwa niezależne źródła obecne na otwarciu ofert.

Shanghai Electric zaproponował moc elektryczną bloku na poziomie 439,85 MWe, a sprawność bloku na poziomie 42,4 proc.

Druga pod względem wartości okazała się oferta konsorcjum Hitachi Power Europe i Budimeksu za 3,997 mld zł brutto, a najdroższa oferta Doosan Power Systems za 4,012 mld zł brutto.

Konsorcjum Hitachi Power Europe i Budimeksu zaproponowało moc elektryczną bloku 450 MWe, a sprawność bloku na poziomie 43,4 proc. Doosan Power Systems zaproponował odpowiednio 447,81 MWe, 43,25 proc.

"Fakt, że najtańsza oferta jest wyższa od budżetu zamawiającego nie musi oznaczać, że przetarg zostanie unieważniony. W przetargach często celowo zaniża się budżet, żeby w razie potrzeby móc unieważnić postępowanie zgodnie z prawem, ale nie jest przesadzone, że w tym wypadku tak będzie" - powiedziało PAP źródło zbliżone do sprawy.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w czerwcu ogłosiła nowy przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto.

Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie terenu budowy, zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch, ruch próbny i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego wraz z instalacjami.

Blok opalany węglem brunatnym ma mieć 430-450 MWe mocy netto. Jego sprawność netto ma wynieść minimum 41,6 proc.

Kryteria oceny ofert to cena ofertowa brutto (85 pkt.) i wskaźniki techniczne (15 pkt.).

Termin realizacji zamówienia określono na 56 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac.

Poprzedni przetarg na budowę bloku opalanego węglem brunatnym w Turowie został unieważniony z powodu otrzymania ofert z cenami przekraczającymi zdecydowanie budżet inwestora.

Konsorcjum Alstom Power zaproponowało wówczas cenę 4,722 mld zł brutto, a konsorcjum Hitachi Power Europe i Budimeksu złożyło ofertę z ceną 4,965 mld zł brutto. Obie oferty były wyższe niż budżet inwestora, który został określony na ok. 2,5 mld zł brutto.

Źródło:
Reklama