Wiadomości

Podwójna składka zdrowotna przedsiębiorcy

4 kwi 13, 12:56 Gazeta Podatkowa
fot. Shutterstock

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą indywidualnie i oprócz tego jest wspólnikiem spółki cywilnej. W związku z tym opłaca składkę zdrowotną w podwójnej wysokości. Czy może ją odliczać w takiej wysokości od zaliczki na podatek, czy też jest ona limitowana?

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną ma prawo odliczać od podatku zapłaconą przez siebie w podwójnej wysokości składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Podatnikom, którzy dochody z prowadzonej działalności opodatkowują na zasadach określonych w ustawie o pdof, czyli według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, ustawodawca stworzył możliwość obniżania zaliczki na podatek dochodowy o kwotę składki zdrowotnej (art. 44 ust. 3 oraz 3f ustawy o pdof). Przy dokonywaniu tego odliczenia powinni uwzględniać uregulowania zawarte w art. 27b ustawy o pdof. Wynika z niego m.in., że zaliczka na podatek ulega pomniejszeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek z tytułu opłaconych składek zdrowotnych jest jednak limitowana - nie może przekroczyć 7,75% podstawy ich wymiaru. Ustawodawca w zakresie zastosowania omawianego odliczenia nie wprowadził jednak ograniczeń co do ilości opłaconych składek. Z powołanych przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niemającej osobowości prawnej, składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zobowiązany jest opłacać w podwójnej wysokości. W związku z tym może ją odliczyć na etapie ustalania zaliczki na podatek (pamiętając o limicie 7,75% podstawy jej wymiaru).

Gazeta Podatkowa nr 27 (964) z dnia 4.04.2013, strona 5

Dział: Rozliczamy podatek dochodowy

Autor: Agata Cieśla

Źródło:
Reklama